Sort by

LWLies has logged 145 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Name Is Alfred Hitchcock

My Name Is Alfred Hitchcock

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Medusa

Medusa

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Squaring the Circle (The Story of Hipgnosis)

Squaring the Circle (The Story of Hipgnosis)

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Elemental

Elemental

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shabu

Shabu

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Smoking Causes Coughing

Smoking Causes Coughing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Name Me Lawand

Name Me Lawand

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Syndicaliste

La Syndicaliste

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mother and Son

Mother and Son

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ruby Gillman, Teenage Kraken

Ruby Gillman, Teenage Kraken

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Small, Slow But Steady

Small, Slow But Steady

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Super 8 Years

The Super 8 Years

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hello, Bookstore

Hello, Bookstore

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Greatest Days

Greatest Days

2023
×
Read the review Edit this entry  
14
The Flash

The Flash

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Inland

Inland

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Pretty Red Dress

Pretty Red Dress

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Imaginary Country

My Imaginary Country

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chevalier

Chevalier

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Transformers: Rise of the Beasts

Transformers: Rise of the Beasts

2023
×
Read the review Edit this entry  
07
War Pony

War Pony

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Medusa Deluxe

Medusa Deluxe

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad About the Boy: The Noël Coward Story

Mad About the Boy: The Noël Coward Story

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Carmen

Carmen

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Amanda

Amanda

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reality

Reality

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boogeyman

The Boogeyman

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
De Humani Corporis Fabrica

De Humani Corporis Fabrica

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fast X

Fast X

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Under the Fig Trees

Under the Fig Trees

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Plan 75

Plan 75

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brainwashed: Sex-Camera-Power

Brainwashed: Sex-Camera-Power

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Eight Mountains

The Eight Mountains

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pamfir

Pamfir

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Blue Caftan

The Blue Caftan

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harka

Harka

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry