prince johnny has logged 30 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Road Within

The Road Within

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
I Don't Want to Go Back Alone

I Don't Want to Go Back Alone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry