• The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Klaus

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Sense8: Amor Vincit Omnia

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Alex Strangelove

    ★★★

  • Game Night

    ★★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★½

  • Loving Vincent

    ★★★★★

  • Cars 3

    ★★★½

  • God's Own Country

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Sense8: Happy F*cking New Year

    ★★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • Handsome Devil

    ★½

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Nerve

    ★★★★

  • Finding Dory

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Sense8: Creating the World

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★½

  • Big Hero 6

    ★★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★★

  • The Way He Looks

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • About Time

    ★★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★½

  • The Hangover Part III

    ★★★★½

  • Free Fall

    ★★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • Brave

    ★★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★★

  • Cars 2

    ★★★½

  • The Hangover Part II

    ★★★★½

  • Lemonade Mouth

    ★★★★

  • Tangled

    ★★★★½

  • Easy A

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • The Hangover

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Coraline

    ★★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Juno

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★½

  • Cars

    ★★★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★★★

  • Chicken Little

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★