Sort by

Luke has logged 206 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Stella

Stella

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Repossessed

Repossessed

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Graffiti Bridge

Graffiti Bridge

1990
×
Read the review Edit this entry  
30
Return to the Blue Lagoon

Return to the Blue Lagoon

1991
×
Read the review Edit this entry  
30
Problem Child 2

Problem Child 2

1991
×
Read the review Edit this entry  
30
Problem Child

Problem Child

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bert Rigby, You're a Fool

Bert Rigby, You're a Fool

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Next of Kin

Next of Kin

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Listen to Me

Listen to Me

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Five Pennies

The Five Pennies

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Passport to Shame

Passport to Shame

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hurricane Smith

Hurricane Smith

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Burma Victory

Burma Victory

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Room at the Inn

No Room at the Inn

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Copacabana

Copacabana

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Ever Leave Me

Don't Ever Leave Me

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Medal for the General

Medal for the General

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Road House

Road House

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wild Orchid

Wild Orchid

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Old Gringo

Old Gringo

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
She's Out of Control

She's Out of Control

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Return of Swamp Thing

The Return of Swamp Thing

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Speed Zone

Speed Zone

1989
×
Read the review Edit this entry  
26
Harlem Nights

Harlem Nights

1989
×
Read the review Edit this entry  
26
Lock Up

Lock Up

1989
×
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
Read the review Edit this entry  
26
Heart of Dixie

Heart of Dixie

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bloodhounds of Broadway

Bloodhounds of Broadway

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Action Jackson

Action Jackson

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
And God Created Woman

And God Created Woman

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Caddyshack II

Caddyshack II

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Police Academy: Mission to Moscow

Police Academy: Mission to Moscow

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
Police Academy 6: City Under Siege

Police Academy 6: City Under Siege

1989
×
Read the review Edit this entry  
23
Two Moon Junction

Two Moon Junction

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bye Bye Baby

Bye Bye Baby

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Johnny Be Good

Johnny Be Good

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Police Academy 5: Assignment Miami Beach

Police Academy 5: Assignment Miami Beach

1988
×
Read the review Edit this entry