Sort by

Luke has logged 189 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hell Drivers

Hell Drivers

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nicholas Nickleby

Nicholas Nickleby

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Simon and Laura

Simon and Laura

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spring and Port Wine

Spring and Port Wine

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sammy's Super T-Shirt

Sammy's Super T-Shirt

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daphne

Daphne

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The League of Gentlemen's Apocalypse

The League of Gentlemen's Apocalypse

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sea Devils

Sea Devils

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Walk a Tightrope

Walk a Tightrope

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rasputin: The Mad Monk

Rasputin: The Mad Monk

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rose Tattoo

The Rose Tattoo

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strategic Air Command

Strategic Air Command

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
East Is East

East Is East

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Paleface

The Paleface

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Boy with Green Hair

The Boy with Green Hair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Small Voice

The Small Voice

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Orphan

The Little Orphan

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Isolation

Isolation

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Double X: The Name of the Game

Double X: The Name of the Game

1992
×
Read the review Edit this entry  
27
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whisky Galore

Whisky Galore

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Man of Aran

Man of Aran

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Internal Affairs

Internal Affairs

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Bad for Each Other

Bad for Each Other

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
School for Secrets

School for Secrets

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Five Guns West

Five Guns West

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ace of Spades

The Ace of Spades

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry