Sort by

Luke has logged 121 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Man in the Moon

The Man in the Moon

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Travels with My Aunt

Travels with My Aunt

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Molly Maguires

The Molly Maguires

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Learning to Drive

Learning to Drive

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mum's List

Mum's List

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Champion

Champion

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Battleground

Battleground

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Window

The Window

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
RV

RV

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Born Romantic

Born Romantic

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Adventures of Captain Fabian

Adventures of Captain Fabian

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guns of Darkness

Guns of Darkness

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bond Street

Bond Street

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Missing Million

The Missing Million

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sleepless

Sleepless

2017
×
★★
Read the review Edit this entry