mica has logged 33 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Salt

Salt

2010
×
★★½
Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry