Sort by

Luke has logged 397 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Savages

Savages

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rango

Rango

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Stealth

Stealth

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
300

300

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Species II

Species II

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lawless

Lawless

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Secrets of the Saqqara Tomb

Secrets of the Saqqara Tomb

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Far and Away

Far and Away

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Troy

Troy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry