Sort by

Luke has logged 183 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
Carry On Again Doctor

Carry On Again Doctor

1969
×
★★
Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
The Last Movie Star

The Last Movie Star

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
9

9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scoob!

Scoob!

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prom Night

Prom Night

2008
×
★½
Read the review Edit this entry