Luke has logged 75 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Northanger Abbey

Northanger Abbey

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tuskegee Airmen

The Tuskegee Airmen

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The World Wars

The World Wars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry