Sort by

Lukes has logged 351 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
To the Coast of Devon

To the Coast of Devon

1950
×
Edit this entry  
30
7 Women

7 Women

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Flame of New Orleans

The Flame of New Orleans

1941
×
★★★
Edit this entry  
28
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
No Highway

No Highway

1951
×
★★★
Edit this entry  
21
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lady Is Willing

The Lady Is Willing

1942
×
★★★½
Edit this entry  
20
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
20
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★
Edit this entry  
17
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Life-Size

Life-Size

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★½
Edit this entry  
10
Angel

Angel

1937
×
★★★★
Edit this entry  
10
Knight Without Armour

Knight Without Armour

1937
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Noel Diary

The Noel Diary

2022
×
Edit this entry  
08
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Garden of Allah

The Garden of Allah

1936
×
★★★
Edit this entry  
07
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Desire

Desire

1936
×
★★★★
Edit this entry  
07
Theodora Goes Wild

Theodora Goes Wild

1936
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★½
Edit this entry  
06
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Song of Songs

The Song of Songs

1933
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★
Edit this entry  
03
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★½
Edit this entry  
03
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Edit this entry  
01
Marie Antoinette

Marie Antoinette

1938
×
★★★
Edit this entry  
30
Country

Country

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sweet Dreams

Sweet Dreams

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
King Kong

King Kong

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
The Accused

The Accused

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
TiMER

TiMER

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Motion Picture Industry Red Cross War Fund Week Trailer

Motion Picture Industry Red Cross War Fund Week Trailer

1945
×
Edit this entry  
24
June Night

June Night

1940
×
★★★
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
23
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Edit this entry  
20
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★½
Edit this entry