Sort by

Luke has logged 278 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
42

42

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Betrayed

Betrayed

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry