Sort by

Luke has logged 55 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Bladesman

The Lost Bladesman

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Banker

The Banker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry