Sort by

luke has logged 38 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

2005
×
Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Free Fire

Free Fire

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Prometheus

Prometheus

2012
×
Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The New World

The New World

2005
×
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★
Edit this entry  
13
Blackhat

Blackhat

2015
×
Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amy Schumer: The Leather Special

Amy Schumer: The Leather Special

2017
×
Edit this entry  
11
Song to Song

Song to Song

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
Edit this entry  
09
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
Edit this entry  
09
Louis C.K. 2017

Louis C.K. 2017

2017
×
Read prior review Edit this entry  
08
Louis C.K. 2017

Louis C.K. 2017

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
½
Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Eye of the Needle

Eye of the Needle

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Edit this entry  
03
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Kind of Murder

A Kind of Murder

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry