Sort by

luke has logged 285 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
23
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
½
Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Columbus

Columbus

2017
×
Edit this entry  
16
A Joyous Christmas

A Joyous Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
Christmas in Homestead

Christmas in Homestead

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read prior review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Orphan

Orphan

2009
×
Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Cars 3

Cars 3

2017
×
Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
Edit this entry  
06
Body Double

Body Double

1984
×
Read the review Edit this entry  
04
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
Edit this entry  
30
Indulge

Indulge

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
Edit this entry  
24
The Innocents

The Innocents

1961
×
Edit this entry  
23
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boo 2! A Madea Halloween

Boo 2! A Madea Halloween

2017
×
Edit this entry  
18
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry