Sort by

lukemick has logged 221 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Girls of the Night

Girls of the Night

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memorial Valley Massacre

Memorial Valley Massacre

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Robin-B-Hood

Robin-B-Hood

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Take Aim at the Police Van

Take Aim at the Police Van

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternal Breasts

Eternal Breasts

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cornshukker

The Cornshukker

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Graverobbers

Graverobbers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kid Candidate

Kid Candidate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killing Birds

Killing Birds

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fall

Fall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fiend

The Fiend

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Killer Crocodile

Killer Crocodile

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Garbage Pail Kids Movie

The Garbage Pail Kids Movie

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Out of Order

Out of Order

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cut-Throats

The Cut-Throats

1969
×
★★
Edit this entry  
25
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Quiet Place to Kill

A Quiet Place to Kill

1970
×
★★★
Edit this entry  
19
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Woman After a Killer Butterfly

A Woman After a Killer Butterfly

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Death Has Blue Eyes

Death Has Blue Eyes

1976
×
★★★
Edit this entry