LukeLikesMoviea has logged 45 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
American Made

American Made

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ted

Ted

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry