Sort by

Luke has logged 72 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Vapors

Vapors

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Uncle Kent 2

Uncle Kent 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Strike

Strike

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Kent

Uncle Kent

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Long Wash

The Long Wash

2018
×
Read prior review Edit this entry  
18
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alone. Life Wastes Andy Hardy

Alone. Life Wastes Andy Hardy

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sealed Room

The Sealed Room

1909
×
Edit this entry  
14
Suspense.

Suspense.

1913
×
Edit this entry  
13
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Earth

Earth

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
Read the review Edit this entry  
12
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
12
Annabelle Butterfly Dance

Annabelle Butterfly Dance

1894
×
Edit this entry  
12
Three American Beauties

Three American Beauties

1906
×
Edit this entry  
11
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Grasshopper and the Ant

The Grasshopper and the Ant

1913
×
Read the review Edit this entry  
11
The 1002nd Ruse

The 1002nd Ruse

1915
×
★★
Edit this entry  
11
Stenka Razin

Stenka Razin

1908
×
Edit this entry  
11
Astrakhan Fisheries

Astrakhan Fisheries

1908
×
Edit this entry  
09
Trailer Town

Trailer Town

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry