Sort by

Lukescinema has logged 221 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
TMNT

TMNT

2007
×
★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★
Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Richie Rich's Christmas Wish

Richie Rich's Christmas Wish

1998
×
Read the review Edit this entry  
16
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bob's Broken Sleigh

Bob's Broken Sleigh

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Who: The End of Time

Doctor Who: The End of Time

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Who: The Next Doctor

Doctor Who: The Next Doctor

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Who: Voyage of the Damned

Doctor Who: Voyage of the Damned

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry