Sort by

Luke has logged 238 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
2012

2012

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
You're Next

You're Next

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grinch

The Grinch

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Big Momma's House

Big Momma's House

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Iron Man

Iron Man

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry