• Palmer

    Palmer

    ★★★½

    wow Justin Timberlake can actually act 🤯🤯🤯

  • Alpha

    Alpha

    ★★★½

    A surprisingly decent prehistoric take on the boy-and-his-dog routine with subtle hints of The Revenant in its cinematography choices. Worth the watch if you can embrace the abundant CGI as its aesthetic tone and not something that’s just annoying.

  • Titane

    Titane

    ★★½

    Well, the Letterboxd plot description for this movie is very misleading. Let me expand on that. Somehow it manages to leave out the major plot point where she has sex with a car — WITH A CAR — and gets impregnated with a fricking car baby. Oh ya, and that she’s a psychopathic lesbian serial killer.

    Those aren’t spoilers. They’re major parts of the plot that you might want to warn someone about before they watch Titane. I wasn’t warned,…

  • Copshop

    Copshop

    ★★★

    Copshop is yet another enjoyable and wacky (but flawed) action thriller from Joe Carnahan that parodies B-movie action flicks while also giving off the most random old movie vibes. Frank Grillo is great in his role and it seems that he works very well alongside Carnahan. However, while the film is an entertaining experience, I can’t help wishing it would’ve done more with its premise. If it’d utilized its full potential, this would be one hell of a ride like Stretch…

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★★★

    I finally watched Shutter Island! One of the greatest open-to-debate endings ever filmed. And Austin you made this an awesome viewing experience.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

    I thought this would be a horrible sequel but I was pleasantly surprised. Woody Harrelson carried the film.

  • Old Henry

    Old Henry

    ★★★½

    Pleasantly surprised with this one. I came into it with low expectations for two reasons. One, the trailer just made it look like an all-around low quality western, and two, I had a very hard time seeing Tim Blake Nelson in a serious western role (as a contrast to The Ballad of Buster Scruggs). But in both those areas, the film managed to exceed my expectations. Tim Blake Nelson gives a very good performance and whoever did the cinematography has very big…

  • Yellow Submarine

    Yellow Submarine

    ★★★★

    Yeah ok there’s no way this was made without a truckload of LSD and acid

  • Murder on the Orient Express

    Murder on the Orient Express

    ★★★★

    I saw this on an airplane several years ago when it came out and I thoroughly enjoyed both this one and the original. Rewatching it was lots of fun because revisiting it kinda turned it into a feel-good movie for me, which I didn’t expect but I’m glad to be able to sit back and relax on a Sunday afternoon with Murder on the Orient Express. Definitely not my last viewing.

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★½

    One of the best miniseries in recent memory and the best Korean production I’ve ever seen. Loved it.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    One of the all-time greatest movies on music. Period. Chazelle is a beast.

  • There's Someone Inside Your House

    There's Someone Inside Your House

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ahh I see, the killer was the product of that damn awful white privilege and the innate, congenital evil of the straight white male. Man I just hate those straight white males. It don’t get much lower than those straight white males.