Luke has logged 204 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Swans: Where Does a Body End?

Swans: Where Does a Body End?

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
House of Games

House of Games

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lou Reed's Berlin

Lou Reed's Berlin

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Senso

Senso

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
The River

The River

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry