Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The River

The River

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
Edit this entry  
21
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Man

The Tragedy of Man

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Night at the Alamo

Last Night at the Alamo

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★½
Edit this entry  
14
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry