• The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★★

  • Maid

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Muhammad Ali

    ★★★★

  • Squid Game

    ★★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Hand of God

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • King Richard

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Red Rocket

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★½

  • Annette

    ★★★★

  • No Sudden Move

    ★★★½

  • Wrath of Man

    ★★

  • Mortal Kombat

    ★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Sparks Brothers

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Empty Man

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • The New Mutants

    ★★★½

  • Tenet

    ★★

  • Irresistible

    ★½

  • Mayor

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Boys State

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • The Twentieth Century

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Motherless Brooklyn

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★

  • Swans: Where Does a Body End?

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Good Boys

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½