Sort by

Luke has logged 156 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nick Kroll: Little Big Boy

Nick Kroll: Little Big Boy

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chris D'Elia: Incorrigible

Chris D'Elia: Incorrigible

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Theo Von: Regular People

Theo Von: Regular People

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Theo Von: No Offense

Theo Von: No Offense

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Rehearsal

The Rehearsal

1969
×
Read the review Edit this entry  
19
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tim Dillon: A Real Hero

Tim Dillon: A Real Hero

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Tim Dillon: A Real Hero

Tim Dillon: A Real Hero

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Thirty-Eight Lives

Thirty-Eight Lives

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
How Dare You Want More: The Short Film

How Dare You Want More: The Short Film

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bert Kreischer: The Machine

Bert Kreischer: The Machine

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What Is a Woman?

What Is a Woman?

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Forget About Everything for Awhile

Forget About Everything for Awhile

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Age of Swordfish

The Age of Swordfish

1955
×
Read the review Edit this entry  
31
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glory Road

Glory Road

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry