Sort by

Lukas has logged 272 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
September

September

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Commando

Commando

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
300

300

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hercules

Hercules

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
Read the review Edit this entry  
19
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
Read the review Edit this entry  
15
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry