Luigi has logged 94 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La migración

La migración

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cinema Express

Cinema Express

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Norte

Norte

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Retablo

Retablo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lima grita

Lima grita

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cinema Express

Cinema Express

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The August Virgin

The August Virgin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shrek 5

Shrek 5

×
Read the review Edit this entry  
26
Lava

Lava

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Stuart Little 2

Stuart Little 2

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Magallanes

Magallanes

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Clock

The Clock

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
The Day After

The Day After

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry