lufeboy has logged 19 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
8½

1963
×
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry