lufeboy has logged 151 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love

Love

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Village

The Village

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wings

Wings

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Secret: Dare to Dream

The Secret: Dare to Dream

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Call

The Call

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
JFK

JFK

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Greta

Greta

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coffy

Coffy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High Heels

High Heels

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry