Sort by

lucy has logged 438 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beast

Beast

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silence

The Silence

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Endless

The Endless

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Movie: Stanley Kubrick and 'Eyes Wide Shut'

The Last Movie: Stanley Kubrick and 'Eyes Wide Shut'

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Imitation Girl

Imitation Girl

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry