lucy has logged 63 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Far and Away

Far and Away

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Edit this entry  
15
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
1941

1941

1979
×
★★★
Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dear John

Dear John

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry