Sort by

Lucy Ellman has logged 231 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
22
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Base

Home Base

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pray Away

Pray Away

2021
×
Edit this entry  
13
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Room

The Room

1972
×
Edit this entry  
13
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Edit this entry  
11
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sr.

Sr.

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Enchanted

Enchanted

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Edit this entry  
19
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★½
Edit this entry  
13
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
The Duke

The Duke

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read the review Edit this entry  
03
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Return to Halloweentown

Return to Halloweentown

2006
×
Edit this entry