Sort by

Rose has logged 42 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Doggie Heaven (Woof!)

Doggie Heaven (Woof!)

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saw

Saw

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog Days

Dog Days

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Land of My Dreams

Land of My Dreams

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blood Kin

Blood Kin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fry Day

Fry Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Next

Next

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blacula

Blacula

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry