Sort by

Lucinda has logged 359 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Monster a Go-Go!

Monster a Go-Go!

1965
×
★★★
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cyber Palestine

Cyber Palestine

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★
Edit this entry  
21
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Holidaze, 1994

Holidaze, 1994

1994
×
Edit this entry  
19
Glitter

Glitter

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★
Edit this entry  
16
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★½
Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Storm Within

The Storm Within

1948
×
★★
Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fruits of Passion

Fruits of Passion

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Waking Life

Waking Life

2001
×
Edit this entry  
28
The Good Woman of Sichuan

The Good Woman of Sichuan

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Searchers

Searchers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blue Honda Civic

Blue Honda Civic

2020
×
Edit this entry  
28
Window Boy Would Also Like to Have a Submarine

Window Boy Would Also Like to Have a Submarine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
All Inclusive

All Inclusive

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ecstasy

Ecstasy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Horizõn

Horizõn

2019
×
Edit this entry  
26
The Warped Forest

The Warped Forest

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Go Seppuku Yourselves

Go Seppuku Yourselves

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Day of Destruction

The Day of Destruction

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wolf's Calling

Wolf's Calling

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Twelve Tales Told

Twelve Tales Told

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blonde

Blonde

2001
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Renegades

Renegades

2010
×
Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Friends of Mine

Friends of Mine

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blonde

Blonde

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
The Rental

The Rental

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry