• The Zone of Interest

    The Zone of Interest

    I think its fascinating how disconnected I felt watching this but maybe that’s the point because, this family is so wrapped up in their privileged life that they are disconnected from the horrors that lie behind the fence in their backyard. I think it’s more image heavy than dialogue driven. It’s also an audio horror story as much of the story is being told through the screams off camera. The juxtaposition of that plus the happy images of suburban life…

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★½

    Well the first hour was great.

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★★

    Emotionally devastating. This is Zac Efron's best work and it truly showcases how great he can be if he's allowed to. The final scene is so warm and heartbreaking. I would like to say that this film is about positive masculinity and it shows how men should be. Men should love their families, and should be open about it, they should be able to be caring while doing all the things that men are traditionally expected to but maintaining that…

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★★★

    Taking inspiration from T2 judgement day, back to the future, and other time travel films is probably the reason this film works so well. There is an incredible sense of urgency that makes every second of this film compelling. It doesn’t rely on nostalgia but there is nostalgia when you see characters that you’ve loved for years and then to see them be killed seconds later which makes this one of the most emotional chapters in the series.

    #RogueCut

  • X-Men: First Class

    X-Men: First Class

    ★★★★½

    X-Men: First Class is almost the perfect X-Men film. It is a good reintroduction to Xavier and Magneto and it does Mystique justice as she is not relegated to the background like she is in the first trilogy. It's nothing new in terms of a starting point in a superhero franchise but it is elevated by the performances of Fassbender, Macavoy, and Lawrence. It deals with the X-Men's usual themes of minority oppression and it does so well, specifically with…

  • Passages

    Passages

    ★★★½

    imagine being a weird little artsy bisexual that manages to pull two hot people and then imagine fucking that up repeatedly for the span of a 90 minute film. That's what this is. While I do live for films about problematic lgbtq individuals this one i'm not really sure if I liked it. I did enjoy the performances, and costume choices. I also enjoy the idea of extremely unlikeable protagonists. I need more messy gay dramas but I need them to be a little bit less off-putting than this.

  • Fantastic Four

    Fantastic Four

    ½

    Studio Interference: The Movie. The studio interference in this film is more obvious than any other film I can think of on the top of my head, granted most superhero films have heavy studio involvement. What makes this one stick out is there are several parts of this that seem like they come from a solid film but when it's all stitched to together you get a frankenstein of a movie with all of it's foreign parts struggling to coexist.…

  • Orion and the Dark

    Orion and the Dark

    ★★½

    Oh how I wish I loved this. it's written by Charlie Kaufman who wrote one of the best movies ever made, Eternal Sunshine of The Spotless Mind. It has a lot of elements that I like; an anxious protagonist, existential mythical beings, and angela bassett but it falls flat. The character designs are not that appealing yet they are unique in the blandest way. Animation does rely on interesting visuals to tell a story and this doesn't have that. I…

  • Man of Steel

    Man of Steel

    ★★★★

    Man of Steel is very interesting because it was a promising start to what became the DCEU which was the MCU's biggest competition for the past ten years. Unfortunately both the DCEU and the MCU have lost a lot of the magic that made them watchable, or enjoyable.

    Man of Steel comes across as an attempt to make a good movie in the vein of something that Nolan would make. This is the third attempt to start a franchise with…

  • High Life

    High Life

    ★★½

    I think a lot of space films can leave you feeling numb bc of the vastness especially the ones that are more artistic in nature. I’m not sure how I feel about this, but I guess I’m not really surprised by the narrative choices in this film based on Denis’ other work. It’s lonely and very pessimistic. The acting was great especially from Pattinson, Goth, and Andre 3000. Despite amazing visuals and set pieces I don’t feel like this film…

  • After Yang

    After Yang

    ★★★★

    Humans need to be more empathetic and care about things that are different from them.

  • Erin Brockovich

    Erin Brockovich

    ★★★★★

    Julia Robert’s is one of those actresses that has a very reliable filmography. You can never go wrong with watching one of her movies. Especially in the middle of the night when you’re trying to unwind for the day. 

    I’ve come across this movie a lot in my life but I’ve never actually watched it. So I finally did and it was great. Julia Roberts was absolutely amazing in this. I’d like to believe that her delivery of the line…