Sort by

Tanay has logged 235 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Righteous Kill

Righteous Kill

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chloe

Chloe

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
War

War

2019
×
Edit this entry  
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★½
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Haunt

Haunt

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★½
Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★½
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★½
Edit this entry  
20
Torso

Torso

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★½
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Necktie

Necktie

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Comedy Central Roast of Alec Baldwin

Comedy Central Roast of Alec Baldwin

2019
×
★★★★
Edit this entry