Sort by

lucas has logged 55 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fellini: A Director’s Notebook

Fellini: A Director’s Notebook

1969
×
★★★½
Edit this entry  
14
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read prior review Edit this entry