Sort by

lucaslowry has logged 221 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Doors

The Doors

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lava

Lava

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'll Always Know What You Did Last Summer

I'll Always Know What You Did Last Summer

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
11
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★½
Edit this entry  
01
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman: Bad Blood

Batman: Bad Blood

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman vs. Robin

Batman vs. Robin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Son of Batman

Son of Batman

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Justice League: War

Justice League: War

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry