ruotebucate has logged 419 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tear Along the Dotted Line

Tear Along the Dotted Line

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Awake

Awake

2021
×
★½
Edit this entry  
18
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
Siberian Education

Siberian Education

2013
×
★★
Edit this entry  
13
Mediterraneo

Mediterraneo

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rabbits

Rabbits

2002
×
Edit this entry  
09
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Freaks Out

Freaks Out

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Grudge

The Grudge

2020
×
Edit this entry  
02
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What?

What?

1972
×
★★★
Edit this entry  
21
Toxic Love

Toxic Love

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Great War

The Great War

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bianca

Bianca

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Assassin

The Assassin

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry