Sort by

Luke has logged 56 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Nun II

The Nun II

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Edit this entry  
19
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Edit this entry  
26
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
John Early: Now More Than Ever

John Early: Now More Than Ever

2023
×
★★★★
Edit this entry  
21
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Edit this entry  
02
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Beyond the Door III

Beyond the Door III

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★½
Edit this entry  
24
Amsterdamned

Amsterdamned

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sharknado

Sharknado

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Edit this entry  
12
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Don't Panic

Don't Panic

1988
×
★★½
Edit this entry  
05
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★
Edit this entry  
28
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★
Edit this entry  
21
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Revival of Evangelion

Revival of Evangelion

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trump vs the Illuminati

Trump vs the Illuminati

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
Read prior review Edit this entry  
10
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry