• Saltburn

    Saltburn

    ★★★

    This was by far the weirdest Inbetweeners episode

  • Nope

    Nope

    ★★★★★

    One of those movies where every single time I see this film mentioned or scroll by the poster I just have to stop and think for way too long about just how great of a movie it was. Hell, even anytime I hear the word nope used in conversation!

  • The Neon Demon

    The Neon Demon

    I say this as a huge Refn fan, this movie was schlock, not shlocky in a postmodern transgressive way like some of his other work, but just straight shlock through and through. His usual use of pulpy archetypes instead of realistic developed characters work here like it usually does because he isn’t subverting or really saying anything about these archetypes. The slow meditative pace doesn’t work here because there isn’t really anything other than a surface level critique of superficiality…

  • Buffalo '66

    Buffalo '66

    ★★★★

    Vicent Galo seems like he is an insane narcissist- just look at this page where he offers escort services for 50,000 or sperm for a cool million (whites only).

    But, as good art often is a major deviation from the norm, so must the artist be. The artist needs to be a little bit unhinged to make great art, and while I wouldn’t exactly call this great art it does have some genius dying through all of its flaws and narcissism, especially…

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    Watched with the AMC Halloween event where they advertised the directors cut. They ended up showing the regular theatrical cut, did this happen to anybody else?

    Despite the disappointment, I don’t think I could ever have a bad time watching this movie. I’ve seen it 7-8 times, and each times a new way of interpreting it becomes most apparent. Midsommar, is one of the most multilayered and rich for analysis films in recent times in my opinion. Some of the…

  • Dog Eat Dog

    Dog Eat Dog

    ★★★

    For such a stylistically similar film I was surprised with how much more dragging across concrete happened in this film than in Dragged Across Concrete

  • Light Sleeper

    Light Sleeper

    ★★★

    John LaTour is the most normal and relatable character in the Schrader films I have seen so far. He has a humility and profound empathy about him that separates him from the average Schraderian man, however I don’t think this is Schrader’s strength, and this feels less like a fully realized vision than his other films. While Dafoe is charming, and the mood in this film is composed masterfully, Schrader thrives in explorations of the extreme aspects of human nature…

  • The Flicker

    The Flicker

    This is straight up that shit from Infinite Jest. I lost myself completely in the screen, having full controlable organic visual hallucinations, and flashing light enveloping everything around me. It was hard to start watching at first and really get into it but once I got past the 5 minute mark, the rest of this movie completely immersed me and time ceased to exist, it felt like I had watched it for a lifetime but at the same time only…

  • Master Gardener

    Master Gardener

    ★★★

    Auteur spiritual successor to Neo Ned. Glaring with difficulties but there is definitely something significant there underneath all of the unhinged choices.

  • The Card Counter

    The Card Counter

    ★★★½

    William Tell and “Kirk with a C” are such YA coded names

  • Saw X

    Saw X

    ★★

    Kramer: Last Blood

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    ★★★½

    This movie is to that submarine implosion what Donnie Darko was to 9/11