Luca has logged 97 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★½
Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
MDMA

MDMA

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
The Climb

The Climb

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★½
Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
300

300

2006
×
★★
Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lucy

Lucy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Saw IV

Saw IV

2007
×
Edit this entry  
21
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Saw II

Saw II

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Babel

Babel

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
No

No

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Timeless Bottomless Bad Movie

Timeless Bottomless Bad Movie

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Argo

Argo

2012
×
★½
Read the review Edit this entry