Luca has logged 52 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Female Prisoner 701: Scorpion

Female Prisoner 701: Scorpion

1972
×
★★★½
Edit this entry  
28
Brick

Brick

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
FRED: The Movie

FRED: The Movie

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sunspring

Sunspring

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elephant

Elephant

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carne

Carne

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry