Sort by

Luca has logged 241 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Scarlet Clue

The Scarlet Clue

1945
×
★★
Edit this entry  
17
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
Edit this entry  
21
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Phantom of Regular Size

The Phantom of Regular Size

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Now Pronounce You Chuck & Larry

I Now Pronounce You Chuck & Larry

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Neo Ned

Neo Ned

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry