Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Edit this entry  
28
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Generation Kill

Generation Kill

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
Bleeder

Bleeder

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
When Evil Lurks

When Evil Lurks

2023
×
★★★★
Edit this entry  
03
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Flicker

The Flicker

1966
×
Read the review Edit this entry  
18
Straight and Narrow

Straight and Narrow

1970
×
Edit this entry  
18
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jesus' Son

Jesus' Son

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Saw X

Saw X

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Inside

Inside

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Funny People

Funny People

2009
×
★½
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Edit this entry  
01
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Edit this entry