Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
Read the review Edit this entry  
10
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spiritual Kung Fu

Spiritual Kung Fu

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aline

Aline

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King's Man

The King's Man

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wigstock: The Movie

Wigstock: The Movie

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Framing Agnes

Framing Agnes

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
Read the review Edit this entry  
15
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry