Sort by

lula has logged 434 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Passing

Passing

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Teacher

The Teacher

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Devil in Ohio

Devil in Ohio

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Willowbrook

The Willowbrook

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
She Said

She Said

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boss Baby: Christmas Bonus

The Boss Baby: Christmas Bonus

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Laggies

Laggies

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scrooge: A Christmas Carol

Scrooge: A Christmas Carol

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing Tree

The Killing Tree

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Karen

A Christmas Karen

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Noel Diary

The Noel Diary

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Mystery

A Christmas Mystery

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Santa Bootcamp

Santa Bootcamp

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
The Royal Nanny

The Royal Nanny

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Maple Valley Christmas

A Maple Valley Christmas

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Long Lost Christmas

Long Lost Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Client List

The Client List

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aquaman and the Lost Kingdom

Aquaman and the Lost Kingdom

2023
×
Read the review Edit this entry  
05
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry