Sort by

Keith has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minder on the Orient Express

Minder on the Orient Express

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christmas Break-In

Christmas Break-In

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Apple Dumpling Gang

The Apple Dumpling Gang

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Little Whirlwind

The Little Whirlwind

1941
×
★★★
Edit this entry  
25
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Eat the Peach

Eat the Peach

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anton Ferdinand: Football, Racism and Me

Anton Ferdinand: Football, Racism and Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Screwballs

Screwballs

1983
×
Read the review Edit this entry  
15
Code of Vengeance

Code of Vengeance

1985
×
Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dalton: Code of Vengeance II

Dalton: Code of Vengeance II

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Boys in Blue

The Boys in Blue

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A*P*E

A*P*E

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Delta Pi

Delta Pi

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Enemy Territory

Enemy Territory

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Le Pétomane du Moulin Rouge

Le Pétomane du Moulin Rouge

1900
×
Read the review Edit this entry  
30
Le Petomane

Le Petomane

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marlowe

Marlowe

1969
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Star Chamber

The Star Chamber

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
True Crime

True Crime

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Substitute

The Substitute

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry