Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Cemetery Without Crosses

Cemetery Without Crosses

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cowboy

Cowboy

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Demon Lover

The Demon Lover

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
21
Demon Lover Diary

Demon Lover Diary

1980
×
Edit this entry  
20
The Earth Dies Screaming

The Earth Dies Screaming

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★½
Edit this entry  
19
The Demon Lover

The Demon Lover

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ilsa: She Wolf of the SS

Ilsa: She Wolf of the SS

1975
×
★★★
Edit this entry  
17
Hellhole

Hellhole

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sugar Cookies

Sugar Cookies

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marjoe

Marjoe

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rain Killer

The Rain Killer

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stunts

Stunts

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
12
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chained Heat

Chained Heat

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Screen Test: Mary Woronov

Screen Test: Mary Woronov

1966
×
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Velvet Underground and Nico

The Velvet Underground and Nico

1966
×
Edit this entry  
09
Blood Theatre

Blood Theatre

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Snowbird

Snowbird

2016
×
Edit this entry  
09
Witchcraft II: The Temptress

Witchcraft II: The Temptress

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Witchcraft

Witchcraft

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nomads

Nomads

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Motorama

Motorama

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Warlock

Warlock

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cellar Dweller

Cellar Dweller

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cub

Cub

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
“Sredni Vashtar” by Saki

“Sredni Vashtar” by Saki

1940
×
Edit this entry  
02
Sredni Vashtar

Sredni Vashtar

1981
×
★★★½
Edit this entry  
01
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Orphan

The Orphan

1979
×
★★½
Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Iceman

Iceman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borga

Borga

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry