Sort by

michal has logged 598 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Careful

Careful

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Let’s Go Up the Champs-Élysées

Let’s Go Up the Champs-Élysées

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Café Society

Café Society

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Soleil Ô

Soleil Ô

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Poison

Poison

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cuadecuc, Vampir

Cuadecuc, Vampir

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Projectionist

The Projectionist

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Humbling

The Humbling

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prague Orgy

The Prague Orgy

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Interiors

Interiors

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Leonard Cohen: Live at the Isle of Wight 1970

Leonard Cohen: Live at the Isle of Wight 1970

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cleopatra: Queen of Sex

Cleopatra: Queen of Sex

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
WarGames

WarGames

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cat People

Cat People

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Walking on Water

Walking on Water

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry